Рослини збирають через що містяться в них активних лікарських речовин (алкалоїдів, глікозидів, сапонінів, танінів, ферментів, вітамінів, гормонів, фітонцидів і т.д.), що накопичуються в максимальній кількості в різних частинах рослини (в нирках, корі, листках, квітках, коріннях) і в різні періоди вегето ¬ ції (навесні, восени, влітку). Їх збирають у період зростання, в сезон дощів, під час цвітіння рослин. Трави, що входять у рослинний збір, як правило, збирають на свято Івана Купали (з 7 на 8 липня). Зібране лікарську сировину необхідно тримати в окремих мішечках. Рослинні медикаменти завжди краще діють, якщо приготовлені людиною з міцним здоров'ям і щиро хотіли б допомогти хворому. 
 
В одному і тому ж рослині кількість і якість лікарських речовин можуть бути різними в залежності не тільки від пори року, але і від часу доби. Важливим виявляється навіть така обставина - зірвано рослина вдень або вночі, в місячну або безмісячну ніч. Так, в повний місяць (3 дні) найбільша кількість лікувальних речовин знаходиться у верхній частині рослини (листя, квіти), а в молодий місяць (3 дні) - у нижній (корені, кореневища). Це пов'язано з тим, що в період повного місяця рослини поглинають більше вологи, яка, рухаючись до вершини рослини, несе з собою біологічно активні речовини. У молодик споживання вологи знижується, і біологічно активні речовини спрямовуються в коріння і кореневища. Приміром, зрубане в цей час дерево менше схильне до гниття. До лікарських рослин пред'являються наступні вимоги: вони повинні вирости в хорошому місці, бути зібраними вчасно, добре висушеними, бути свіжими, незіпсованим, знешкодженим, діяти м'яко, поєднуватися з іншими рослинами. Вони повинні виростати на чистій, благодатній землі далеко від смітників, промислових підприємств та інших забруднюючих природу об'єктів, автомобільних і залізних доріг (не ближче 200 м) і не менше ніж в 30 км від великого міста, оскільки рослини інтенсивно накопичують у собі отруйні речовини, наявні в грунті, воді, атмосфері. Найбільш відповідний час для збору рослин - суха і ясна погода, під час перебування Місяця, з 8 до 9 год або з 16 до 17 год 
 
Нирки збирають ранньою весною в березні - квітні, коли вони набрякли, але ще не рушили в зростання. У цей час у них накопичується максимальна кількість смолистих, бальзамових та інших біологічно активних речовин. Великі нирки (соснові) зрізають ножем, дрібні (березові) - обмолочують після сушіння гілок. Сушити нирки потрібно дуже обережно, довгостроково, у прохолодному, добре провітрюваному приміщенні, так як в теплому приміщенні вони починають розпускатися. В якості лікарської сировини використовуються нирки берези, тополі, сосни, чорної смородини. 
 
Траву - всю надземну частину трав'янистих рослин - збирають разом з квітконосних стеблами на самому початку періоду цвітіння, так як під час повного цвітіння у трави з'являються плоди, що небажано при заготівлі даної сировини. 
 
Траву збирають, зрізуючи неодревесневшіе частини стебел на кілька сантиметрів вище поверхні грунту. 
 
Листя заготовляють під час бутонізації або на протязі всього періоду цвітіння. Лише деякі з них збирають протягом усього сезону, до початку пожовтіння. Непридатні в'янути, засихаючою листя, що втратили природну забарвлення, об'їдені комахами, уражені грибками та іншими хворобами. Зривають руками або зрізують ножицями, гострими ножами в основному листя прикореневі, нижні і середні стеблові, щоб не порушити цілісності стебла і подальшого росту рослини. У деяких випадках спочатку скошують всю рослину (м'ята, кропива та ін), А коли листя зів'яне, їх обривають. Молоде листя на кінцях пагонів залишають.
 
Складають їх у кошик, не спрессовивая. Листя зимово-зелених рослині (мучниця, брусниця, багно) збирають ранньою весною до появи нових листя, або восени; літні листя чорніють і непридатні до вживання. 
 
Листя, молочко і молоді пагони лікують порожнисті органи і кістковий мозок. 
 
Кору з дерев і чагарників збирають з молодих стовбурів і гілок не старше 3 років ранньою весною в період посиленого сокоруху, або восени, після листопаду, знімаючи її у вигляді поздовжніх жолобів 30-50 см довжини. Кору дуба можна збирати з молодого (до 20 років) дерева. 
 
Після дощу кора знімається легше, ніж: в суху погоду. 
 
Шкірочка, ЛУБ і смола лікують шкіру, сухожилля і кінцівки. Їх краще збирати навесні, у період руху соку і розпускання бруньок, але до розпускання листя (квітень - травень). 
 
Квітки, суцвіття і листя або всю надземну масу (траву) збирають на початку цвітіння, в суху погоду. Квіти і суцвіття збирають на початку фази цвітіння, до повного їх розпускання. Зібрані в повному цвітінні або відцвітають - не придатні для лікувальних цілей, так як вони легко розпадаються, що погіршує їх якість і зовнішній вигляд. 
 
Квіти зазвичай зривають вручну, або використовуючи спеціальні чесалкі на зразок тих. які застосовуються для збору брусниці та чорниці. 
 
Квіти обривають без квітконіжок. 
 
Квіти, плоди і кінці пагонів лікують хвороби очей, щільні органи, голову. 
 
Підземні органи (корені, кореневища, бульби, цибулини) збирають в кінці літа - восени, коли припиняється вегетація рослин; можна заготовлювати і ранньою весною, до початку вегетації. Коріння однорічних трав'янистих рослин зазвичай не збирають. Коріння дворічних рослин в більшості випадків збирають восени першого року вегетації або навесні другого року життя, перед початком вегетаційного періоду. 
 
Коріння і кореневища багаторічних рослин збирають у ті ж терміни. Бульби варто збирати в період цвітіння, цибулини - після плодоношення, в період відмирання надземних частин, коли рослини переходять в період спокою. Кореневища та корені спочатку обтрушують від землі, а потім ретельно промивають у холодній воді. При великих заготовках сировину промивають в плетеній корзині в воді. Промиті корені відразу розкладають на рогожею, чистої траві, мішковині, папері і підсушують. Потім коріння й кореневища очищають від залишків стебел, дрібних корінців, пошкоджених або гнилих частин і піддають остаточній сушці. 
 
Цибулини не промивають, обрізують коріння і залишки надземної частини, просушують, а потім знімають зовнішню забруднену суху луску. Підземні частини рослин, які після збору миють, можна заготовлювати по росі і навіть у дощ. 
 
Корінь, гілки та стебло, зібрані восени під час висихання соків в період в'янення надземних частин рослин або ранньою весною на початку відростання стебел і листя, виліковують хвороби кісток, суглобів та м'язів. 
 
Плоди та насіння найбільш багаті лікарськими речовинами в зрілому вигляді, тому збирають їх вручну, обриваючи плодоніжки вибірково в міру повного дозрівання. У рослин, плоди яких розташовані у суцвітті або щитках (горобина, кмин, калина, петрушка, кріп та ін), Їх так і обривають, а після підсушування ретельно відокремлюють від плодоніжок. Плоди шипшини збирають із залишками чашечки, яка знаходиться поверх плоду. Їх видаляють після підсушування, перетираючи плоди руками. Прибирання ягід повинна проводитися вчасно, до повного дозрівання плодів, інакше вони обсипаючи в полі, що викличе значні втрати сировини. Дуже важко збирати соковиті плоди і ягоди (чорниці, малину, суницю та ін.) Укладати їх в корзину слід шарами, перекладаючи кожен шар гілочками, листям, щоб не пошкодити плоди. 
 
Травники радять при зборі лікарських рослин мати при собі корінь іван-чаю, який треба викопати 1 серпня на заході сонця, перебуваючи в душевній та тілесній чистоті і примовляючи 3 рази: «Від землі - трава, від Бога - ліки», а потім: Небо - батько, земля - мати, а ти - трава, дозволь тебе рвати ». Корінь цей корисно мати вдома, кажуть, від зла береже. Решта трави теж радять збирати з триразовим вироком: «Господи, благослови! І ти, мати сира земля, благослови цю травичку зірвати! Ти її вродила для людини всяким виглядом, людині на користь, тому я тебе беру ... Від землі - трава, а від Бога - ліки. Амінь ».
 
Можна збирати трави і без вироків, але обов'язково з добротою в душі. Збирати рослини, що володіють проносними властивостями, треба восени, коли соки висихають і сила трав спрямована вниз, блювотні - в період розпускання бруньок, коли сила трав спрямована вгору. 
 
Перед сушінням сировину перебирають, сортують, очищають від отрути, видаляють сторонні домішки, непотрібні частини, хворі, пошкоджені мікробами, що втратили природну забарвлення. При корені і стебел отруйні шкірка і внутрішній стрижень, у гілок - вузли, у листя - черешки. У молочку і смолі отрути не буває. У шкірці отруйний наліт зовні, в лубе - м'якоть. Очищені від отрути рослини діють м'яко, при зборі їх не можна м'яти і ламати. При зборі листя видаляють стебла, квітки, гілки, інші рослини, при зборі квіток - видаляють стебла, листя і т. д. При заготівлі підземних органів слід робити все можливе для збереження викопуємо рослини на даній ділянці. Наприклад, при заготівлі бульб Зозулинець і любки потрібно ці рослини садить на старе місце, вони при цьому не гинуть. Частина рослин потрібно залишати недоторканими для відновлення цієї рослини на ділянці. Бажано суцвіття з насінням присипати землею недалеко від материнської рослини. Для збереження і збільшення числа рідкісних лікарських рослин кожен вдалий досвід їх розмноження в природі і культурі потрібно широко пропагувати.