Всі, хто заготовляє лікарську сировину, повинні знати, що рослини розмножуються насінням або з допомогою кореневищ, кореневої порослі, надземними повзучими пагонами, цибулинами. Виходячи з цього, частину рослин в районах збирання необхідно залишати для дальшого розмноження. Якщо рослини однорічні і розмножуються насінням, то певну кількість їх залишають незайманою, щоб вони достигли і дали сходи нового покоління. Якщо рослини розмножуються з допомогою коренів, то надземну частину можна збирати підряд, але слідкувати, щоб не пошкодити коренів, які продовжать свій ріст і дадуть нову поросль.

При заготівлі коренів, кореневищ, цибулин, бульб частина рослин залишається обов'язково для обнасінення і поновлення.

Кору збирають, по можливості, на ділянках, призначених для вирубування, або ж з рослин, які не являють собою цінності. Не можна обламувати сучків і гілок.

Деякі рослини слід повністю виключити з господарського користування, як наприклад, тирлич жовтий і крапчастий (Gentiana lutea L. і G. punctata L., по-міс­цевому гінзура). Його оголошено заповідним. Це дуже рідкісна рослина не тільки на Закарпатті. Природні зарості тирлича жовтого на полонинах доцільно використати під насінники з метою його ширшого розведення.

Запаси тирлича жовтого в Українських Карпатах з кожним роком зменшуються, що загрожує повним зникненням цієї рослини. Необхідна роз'яснювальна робота серед населення гірських районів з тим, щоб воно замінило традицію щорічного масового збирання кореневищ тирлича в Іван-день (свято), що припадає на 7 липня, на його охорону.

Кореневища тирлича містять речовини, що збуджують апетит, а отже, придають людині сили, тому в народі склалося повір'я про цю рослину, як про чудодійну. Горілчані настої кореневищ тирлича п'ють при внутрішніх захворюваннях, особливо в області черевної порожнини. Тепер вже відпала потреба у використанні цієї рослини для лікування, тому що в аптеках можна завжди дістати ефективні ліки для боротьби з цими захворюваннями. Отже, є можливість розширити розведення тирлича та ряду інших цінних лікарських рослин з допомогою насіння.

Культура лікарських рослин. Деякі види рослин, які є цінною лікарською сировиною, зустрічаються в Карпатах дуже рідко, а деяких і зовсім немає. А умови для них сприятливі. Тому необхідно якнайшвидше взятись за їх розведення. На Закарпатті, наприклад, можна широко культивувати тирлич жовтий, арніку гірську й багато інших корисних лікарських рослин. Методи розведення деяких з них, час і строки сівби, основні агроправила описуються при характеристиці рослини.

Для розведення лікарських рослин можна широко використовувати пришкільні ділянки, садивний і насінний матеріал заготовляти безпосередньо з дикорослих лікарських рослин, а також в ботанічних садах країни.