14:12
Глечики жовті
Глечики жовті (Nuphar luteum (L.) Siblh. ei Sm.). Російська назва — кубышка желтая; місцева — бабка, балбашка кінська, блискалка, бовток, збанок, збанятник жовтий, капелюш і, кашка, кувшинка, кувшинчик жовтий, купавка жовта, латаття жовте, латах, латаніє, лілія водна, лопатень жовтий, лопаття, лопух жовтий, лопотун, лотаття, лотать, мак водяний, мак водяний жовтий, маківка водяна, мовниччя, момич жовтий, отуччя, товстун, товстушка.

Багаторічна водяна рослина з родини лататтєвих (Nymphaeaсеас). Досягав понад І м у довжину, з горизонтальним кореневищем і плаваючими майже шкірястими яйцевидно-овальними цілокраїми листками, які мають глибокосерцевидну основу. Квітки жовті, пахучі, 4—5 см у діаметрі; чашолистки округло-обернено-яйцевидні. Плід яйцевидно-конічний, зелений; насінина еліпсоїдальна. Цвіте в червні—липні.

Відомі випадки отруєння дітей кореневищами глечиків — двоє з п'яти отруєних померли (А. Д. Турова, 1967),

Росте в стоячих і з повільною течією водах: в ставках, річках, старицях, озерах — часто суцільними заростями. На Закарпатті поширена рідко, тому вимагає охорони. В Прикарпатті глечики більш поширені, і тут можна проводити невелику заготівлю їх сировини.

Застосування. В медицині застосовують кореневища глечиків (Rhizoma nupharis lutei), з яких виділено суміш алкалоїдів - нуфарини. головним з яких є нуфлеїн, Крім того, в кореневищі виявлено також таніди, сахарозу, крохмаль і метарбинову кислоту.
 
Настій глечиків у малих дозах діє збуджуючи, у великих — пригнічує центральну нервозу систему.

Кореневище входить до складу мікстури Здренка. З нього виготовляють також препарат лютенурин і застосовують проти трихомонадних кольпітів і деяких грибків.

Лютенурин застосовується як протизачатковий засіб.

Збирання. Кореневища заготовляють під час цвітіння (червень—вересень), вириваючи рослину руками. Обрізують листя, кореневища розрізують на тонкі пластинки і сушать в добре провітрюваних приміщеннях.
Категорія: Лікарські рослини Карпат | Переглядів: 2065 | Додав: rastenia | Теги: Глечики жовті, кубышка желтая | Рейтинг: 5.0/1