22:33
Півники садові
Півники садові (Iris germanica L.). Російська назва — касатик германский; місцева — бендаси, качеписки, качорики, кос, косатець німецький, коситець голубий, ліля лазурова, півник, саш голубий, шаш, шаш голубий.

Багаторічна трав'яниста рослина з родини півникових (Iridaсеае). Стебло однорічне, прямостояче, гіллясте. Листки дворядні, піхв'ясті, голубувато-зелені. Кореневище світло-буре, товсте, м'ясисте. Квітки великі, фіолетові, сидять на кінцях стебла і гілок. Плід — багатонасінна коробочка.
Росте в садах та парках як декоративна рослина.

З лікувальною метою використовують корінь і кореневище (Radix et rhizoma iridis). Вони містять 0,1 — 0,2% ефірного масла, глюкозид ірідин, до 7% цукру, 20—50% крохмалю, слиз, до 10% жирної олії, віск, смолу, дубильні речовини, фурфурол, фенол, алкоголь та деякі інші речовини.

Корінь досить пахучий і разом з деякими іншими кореневищами півників дає препарат «Фіалковий корінь», або «Дитячий корінь».

Використовують його в медицині та в парфюмерному виробництві. В медицині — як складову частину дитя¬чого порошку «Гуфенланда» і як засіб, що сприяє прорізуванню зубів у дітей.

Кореневища і корені збирають у серпні.
 
Півники садові
Категорія: Лікарські рослини Карпат | Переглядів: 1238 | Додав: rastenia | Теги: касатик германский, Півники садові | Рейтинг: 5.0/1